Архипастирське послання архиєпископа Люблинського і Холмського - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Архипастирське послання архиєпископа Люблинського і Холмського

Історична пам'ять > 2013
 
 

Архипастирське послання
архиєпископа Люблинського і Холмського
Всечесному Духовенству, Боголюбивому Чернецтву
та всім вірним Люблинсько-Холмської єпархії
з нагоди 75-х роковин сумнозвісної акції руйнування
православних храмів на Холмщині та Південному Підляшші в 1938 році


Улюблені у Христі Брати і Сестри!
«Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо» - ці слова співає сьогодні Свята Церква. У нашій мандрівці Великим постом дійшли ми до половини дороги, що нас веде до свята Пасхи Христової. Церква вказує нам зараз на Хрест Господній, адже без Хреста немає Воскресіння. Згадуємо слова нашого Вчителя: «Хто хоче за Мною іти, нехай зречеться себе самого, візьме хрест свій та йде за Мною» (Мк. 8,34).


Ці потрясаючі слова нашого Спасителя особливим способом уводили в життя наші благочестиві предки 75 років тому назад. Саме в період Великого посту 1938 р. почалися на Холмщині і Південному Підляшші масові закриття церков і домів молитви, виселювання православних священиків, переслідування православного населення. Наші предки не мали тоді змоги в спокої та молитві готуватися до Свята Свят і Торжества із Торжеств.


Проте незабаром виявилося, що був це лише початок шляху на Голгофу. В наступні місяці – з травня по липень 1938 р. – святотатська рука посягнула на святе – на храми Господні, де роками чи навіть століттями звершувалася Безкровна Жертва. За 60 днів зруйновано тоді на нашій землі понад 120 православних церков. Забули тоді слова св. апостола Павла: «Коли хто зруйнує Божий храм, зруйнує його Бог, бо храм Божий свят» (l Кор. 3, 17).


Цього року знову згадаймо ці трагічні події, коли в 1938-1939 роках – під час так званої полонізаційно-ревіндикаційної акції – Православна Церква зазнала на Холмщині й Підляшші небувалих переслідувань. Згадаймо ці трагічні дні, коли наших вірних примушували покидати православну віру, змушували відмовлятися від традиції, мови і культури своїх предків, коли руйнували наші святині. Без пам’яті про цю Холмсько-Підляську Голгофу, яка тривала також протягом наступного десятиліття, не зрозуміємо історії нашої Церкви і нашого народу.


Православний християнин у найважчі хвилини життя знаходить утішення в молитві та пості. Нагадаймо, що в 1938 р. в найважчі моменти переслідувань Священний Собор Єпископів нашої Церкви прийняв безпрецедентне рішення – у зв'язку з подіями на Холмщині та Підляшші призначив надзвичайний триденний піст на 1, 2 та 3 серпня 1938 р., щоб саме молитвою і постом боротися зі злом світу цього. Сьогодні – в дні Великого посту 2013 р. – через 75 років після великого подвигу наших благочестивих попередників, постом і молитвою укріпляймо в собі православноу віру та любов до традиції і культури наших предків.


З благословенням,
+ Авель,
архиєпископ Люблинський і Холмський


Холм-Біла, Неділя Хрестопоклонна (7 квітня) 2013 р. Б.
................................................................................................................................................................................................................................

Архипастирське послання можна послухати
на порталі Православного Інтернет-радіо Люблинського-Холмської єпархії Orthodox.fm >> 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню