Корнило Тимошук - pуйнування церкви в Межилисті - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Корнило Тимошук - pуйнування церкви в Межилисті

Свідоцтва епохи > Розповіді й спогади
 

Як руйнували нашу церкву...

Корнило Тимошук з Чернівки, гм. Видміни розповідає про бурення церкви в Межиліссі (Південн Підляшшя - 1938 рік).
У селі було вісім польських родин. Жили вони за церквою. Місце теє звали Владиславув. За Пілсудського жил ми з ними у мирних відносинах, Ходили вони до нашої ца кви, на весілля, свята. Але коли настав Ридз-Сьміґли вс помінялося.
Церква в нас була дерев’яна, розташована сто метрів з селом. Мала три дзвони, які мешканці купили у 1935 році. Там стояла теж дерев’яна плебанія. На дві неділі перед руг нуванням церкву закрили. Однак люди приходили молитис біля неї, палили свічок, співали ночами. В день треба бул втікати, бо слідкувала за нами поліція. В день руйнуванн церкви 14 липня 1938 року наїхало багато поліції і в’язні Прибігли до нас до дому. Я тоді мав 12-13 літ. Прийшли р стодоли і хотіли взяти драбину. Злапався за її і не відпус тив. O, skurwysyn, jaki Ukrainiec twardy сказав один з них. все ж таки їм тої драбини не дав. Драбину взяли в когос іншого.
Церкву різали бензопилкою. Коли вона завалилась ро: била дві машини. До руїн церкви не давали нікому підійт Взагалі, не можна було вийти з хати, бо село було обставлев військом і поліцією. Автомашинами розтягай теж плебанін Залишились тільки ікони і Євангеліє. Коли поліція поїхал під’їхали люди і частину кращих ікон вивезли до Заболотт і до монастиря в Яблочині над Бугом.
Кожен був переляканий. Думали, що буде кінець світ що нас поб’ють, помордують. Люди плакали. Не давали пс нашому говорити, тільки по-польськи. Школа також бул польська, своєї школи не мали. Вчителі також заборонял говорити по-українськи. Як почули, що говоримо по-своєм зараз ставляли двійку. Так і я більше до школи не ходив.
Під час II світової війни збудували школу у нашому сел приїхав священик і ґміна дозволила молитися в місці де раніше стояла церква. Пізніше побудували там капличку. Св; щеник відправляв у капличці, а люди стояли на дворі. Тепе уже побудували там церкву муровану.

«Над Бугом і Нарвою», 1998, № 8, с. 28.

 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню